نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قيمت باكس هتلی
قیمت تشک رویا
قيمت ورق

شكي كه طلا به بازار آهن تحميل كرد

قيمت ميلگرد همسو با نرخ طلا پيش رفت، خبرهاحاكي از اين دارد كه بازار فولاد در مسير سكه قرار گرفته است و با افزايش ناگهانب همراه است. همچنين با توجه رشد قيمت ورق در ح.ره قوطي پروفيل شاهد افزايش قيمت بوده ايم.

اين افزايش قيمت ميلگرد باعث شده تا خريداران اين محصول را با نگراني همراه كند، همچنين با افزايش نرخ شمش و عرضه آن در بورس باعث تشديد نگراني ها شده است

همچنين روند صعودي نرخ دلار در بازار آزاد همچنان تداوم يافته و به عقيده برخي از فعالان بازار به زودي شاهد دلار ۷۰۰۰ توماني نيز خواهيم بود. روند صعودي نرخ دلار به تنهايي مشكل بزرگي براي صنعت فولاد بوده كه تاثير زيادي بر قيمت محصولات داشته است. تا زماني كه تقاضا در بازار فولاد وجود داشته باشد مي توان انتظار رشد بيشتر قيمت ها را داشت.

هرچند نشانه هاي موجود در بازار براي ارايه تحليل دقيق كافي نمي باشد. در شرايط حاضر تحليل بسيار دشوار بوده و تنها مي توان نظاره گر مسير و روند كنوني بازار بود تا قيمت ها به ثبات مورد نظر برسد. عدم هماهنگي در سرتاسر بازار مشاهده مي گردد و اين امر در حال حاضر به انفجار رشد قيمت پروفيل و ساير محصولات تبديل گشته است و در بخش صادرات نمي توان اظهار نظر قطعي داشت.

 

عوامل تاثير گذار بر قيمت ميلگرد

متوسط نرخ واقعي و يا بدون حباب محصول نهايي يا قيمت ميلگرد آجدار در بازار داخلي فولادسازان خصوصي و با توجه به مواد اوليه توليد؛ چقدر بايد باشد تا بگوييم حباب آن حداقلي است ؟ متوسط نرخ قراضه آهن بنا بر گزارش نرخ باكس، حدود كيلويي ۱۹۰۰ تومان بدون ماليات ارزش افزوده در نظر گرفته مي شود.

به گفته گزارشگر فولاد فرض بفرماييد كه مارجين عادلانه حوزه شمش القايي كه سال گذشته حدود ۴۵۰ تومان ميانگين گيري نموديم؛ را امثال با ۳۰ درصد افزايش حدود ۵۸۰ تومان در نظر بگيريم.

فرض بفرماييد كه مارجين حوزه نورد را كه سال گذشته حدود ۲۵۰ تومان ميانگين گيري نموديم؛ امسال با حدود ۳۰ درصد افزايش؛ حدود ۳۳۰ تومان در نظر بگيريم.

  • بنا بر گزاره هاي فرضي بالا در خصوص قيمت ميلگرد آجدار نهايي خواهيم داشت :

۱۹۰۰ + ۵۸۰ + ۳۳۰ ~= ۲۸۱۰

۲۸۱۰ + ۹ % VAT ~= 3060

در اصل اين طور مي توان تفسير نمود كه اگر به طور واقعي و در عمل ماليات ارزش افزوده در قيمت نهايي كالا اعمال شده باشد؛ در اين صورت متوسط قيمت ميلگرد آجدار حدود ۳۰۶۰ يا حداكثر تا ۳۱۰۰ با توجه به نرخ پايه كنوني قراضه آهن منطقي است.


برچسب‌ها:


تاريخ : 1397/4/5  | ۰۶ | نویسنده : iranonline |

تعرفه جديد قيمت قوطي پروفيل

رئيس سنديكاي لوله و پروفيل كشورمان چندي پيش اعلام كرد كه برخي از نمايندگان مجلس نامه اي به رييس جمهور براي تامين شمش مورد نياز كارخانه هاي داخلي نوشتند. هم اكنون با اجرايي شدن اين دستور، كاهش تعرفه واردات شمش و همچنين فراهم شدن اين محصول براي رفع نياز كارخانه هاي داخلي براي توليد قوطي و پروفيل كشور را شاهد هستيم.

علاوه بر اين، قوطي با فراهم آمدن اين شرايط روند صعودي پيدا نكرد و همچنان با قيمت ثابت اعلام مي شود و شايد بتوان گفت كه قيمت قوطي بعد از مدت ها، از ماه گذشته تا كنون به تعادل رسيده است و بازار قوطي و پروفيل روند آرامي را در پيش گرفته است. همچنين خبر هاي مربوط به قيمت قوطي كارخانه تهران دلالت بر اين دارد كه معاملات مربوط به اين محصول در هفته هاي اخير كمي گسترده تر شده است.

علاوه بر اين، عده اي از خريداران عمده كه از حدود يك سال پيش تا كنون فعاليت محدودي در اين زمينه داشته اند، با بهره گيري از اندوخته مالي و اعتبار خود در حال انجام معاملاتي با كارخانه هاي داخلي براي خريد قوطي و محصولات فولادي هستند. كارشناسان و تحليل گران داخلي پيش بيني مي كنند كه اگر اين معاملات با حجم انبوه همچنان انجام شوند، با توجه به ميزان توليدات كنوني عرضه اين محصول در بازار به تدريج كمتر خواهد شد و قوطي نيز در بازار داخلي روند افزايشي به خود مي گيرد.

 

هشدارها در مورد قيمت ورق

ارزيابي براي ورق آهن سرد وارداتي در تاريخ ۲۴ ژانويه در ايران محدود به دامنه نرخ ۶۱۰ الي ۶۳۰ دلار به ازاي هر تن cfr بوده در حاليكه نرخ اين كالا در هفته گذشته ۵۹۵ الي ۶۴۰ دلار به ازاي هر تن cfr بود. پيشنهادات كالاي روسي در محدوده نرخ ۵۱۰ يورو ( ۶۲۶ دلار) به ازاي هر تن فوب آستاراخان شنيده شد كه برابر با ۶۶۱ دلار به ازاي هر تن cfr خواهد بود.

از آنجايي كه هيچ پيش خريدي براي ورق آهن گرم يا سرد در اين هفته شنيده نشده است، ارزيابي متال بولتن بر مبناي ميانگين نرخ پيشنهادي و درخواستي محاسبه مي گردد. در بازار داخلي ورق آهن سرد با نرخ ۲۹،۰۰۰ ريال يا ۶۳۸ دلار به ازاي هر تن به صورت تحويل درب كارخانه توام با ۹ درصد ماليات ارزش افزوده معامله شده است. تعرفه وارداتي ورق آهن سرد در ايران زير ۱۰ درصد است.

 

بررسي قيمت ورق گالوانيزه در ايران

در تاريخ شنبه  ٧ بهمن ماه ٩۶ ورق گالوانيزه قزاق بارگيري از انبار بندر عباس، با سايز ٠.۴۵ و عرض ١٠٠٠ در حدود ٣٨۴٠ تومان اعلام شد. همين محصول با سايز ٠.۵٠ و عرض ١٠٠٠ با قيمتي معادل ٣٧٠٠ تومان در دسترس خريداران قرار گرفت. قيمت ورق گالوانيزه ٠.۵۵ با عرض ١٢۵٠ نيز با مبلغي معادل ٣۶٨٠ تومان به بازار داخلي عرضه شد. علاوه بر اين، قيمت ورق گالوانيزه ٠.۶٠ با عرض ١٠٠٠ نيز در بازار داخلي معادل ٣۶٨٠ تومان خريد و فروش مي شود.

ورق گالوانيزه ٠.٩ با عرض ١٠٠٠ در اين كارخانه با قيمتي معادل ٣۶٠٠ تومان به فروش مي رسد. قيمت ورق گالوانيزه امارات بارگيري از انبار بندر عباس، با سايز ٠.٢٨ و عرض ١٠٠٠ در حدود ۴۴۶٠ تومان اعلام شد. قيمت ورق گالوانيزه ٠.٣٣ با عرض ١٠٠٠ نيز معادل ۴٣۶٠ تومان به بازار عرضه شد. همين محصول با سايز ٠.۵٨ و عرض ١٠٠٠ با قيمتي در حدود ٣٧۵٠ تومان در دسترس خريداران قرار گرفت. ورق  گالوانيزه ٢.۵٠ با عرض ١٠٠٠ معادل ۴٠۴٠ تومان شنيده شد. قيمت ورق گالوانيزه ٢.۵٠ با عرض ١٢۵٠ نيز معادل ۴٠٢٠ تومان به فروش رسيد.

ورق گالوانيزه كارخانه هند ايثار بارگيري از انبار تهران، با سايز .۴۵ و عرض ١٠٠٠ در حدود ۴٠٢٠ تومان اعلام شد. قيمت ورق گالوانيزه ٠.۵٠ اين كارخانه با عرض ١٠٠٠ معادل ️٣٩٨٠ تومان به بازار عرضه شد. همين محصول با سايز ۶٠ و عرض ١٠٠٠ با قيمتي در حدود ٣٩٢٠ تومان در دسترس خريداران قرار گرفت.

 

افزايش قيمت مواد فولادي

اين نكته بسيار حائز اهميت است كه بي توجهي دولتمردان و مسؤلين به شرايط كنوني بازار و عدم كنترل دستوري خصوصا بر قيمت مواد اوليه به طور حتم باعث به وجود آمدن شرايطي خواهد شد كه با كوچك ترين نوسان و يا جرقه اي، قيمت آهن آلات و ديگر محصولات فولادي جهش ناگهاني پيدا خواهد كرد و با اين اتفاق كنترل قيمت ها از دست مسؤلين خارج مي شود.

اما نا گفته نماند كه اين وضع آن طور كه به نظر مي رسد، بيش تر به نفع كساني است كه در هنگام كاهش قيمت ها محصولات توليدي كارخانه هاي مختلف را جمع آوري و انبار مي كنند و در اواخر سال و به هنگام افزايش ناگهاني قيمت ها دست به فروش آن ها مي زنند تا سود سرشاري عايدشان شود.

علاوه بر اين، كارشناسان و تحليل گران با توجه به بررسي روزانه روند قيمت آهن آلات در بازار داخلي معتقد هستند كه اگر حركت و روند بازار بدون هيچ گونه هياهو و بر حسب عرضه و تقاضا به پيش رود، اطلاع رساني ها در مورد قيمت محصولات فولادي به دور از منافع شخصي خواهد بود.


برچسب‌ها:


تاريخ : 1396/11/16  | ۰۶ | نویسنده : iranonline |
[ ]