نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قيمت باكس هتلی
قیمت تشک رویا
عمده تغييرات اصلي قيمت پروفيل دست كيست ايران آنلاين | اضاع داخلي بازار ايران

تاثير منفي كارگاه هاي كوچك پروفيل سازي بر قيمت دهي

البته همان طور كه مي دانيد در اين زمينه در ابتداي امسال تعرفه واردات محصولات فولادي به‌ صورت ميانگين به ميزان ۱۵ درصد رسيد ولي قيمت ‌محصولات داخلي مانند قيمت پروفيل ، ميلگرد، تيرآهن و … با چنان كاهشي همراه شد كه آن افزايش تعرفه ديگر موثر نبود و عملا خنثي شد. دليل اين مدعا آماري است كه چندي پيش منتشر شد. طبق اين آمار، طي دو ماه گذشته فولاد سازان كشورمان قيمت محصولات خود را با هر كيلو ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان كاهش، به فروش رساندند و در حال حاضر نيز به قيمت‌ هاي سال ۱۳۹۲ رسيده‌اند. پس نتيجتا قيمت اجزاي آن نيز بايد كاهش پيدا كند.

در حال حاضر دو بحث در اين باره وجود دارد كه يكي سنگ‌آهن و ديگري انرژي است. وقتي قيمت نفت به اين شكل پايين آمده چرا قيمت گاز ۸۰ درصد بالا رفته است؟ با توجه به توجيحات فني و اقتصادي صنعت فولاد، وفور سنگ‌ آهن، منابع سرشار گاز، انرژي و… مزيت‌ هاي نسبي ما بوده است.

توليد كنندگان ما در آغاز كار خود با همين مزيت ‌هاي نسبي واحد هاي۵۰۰ هزار تني، ۸۰۰ هزار تني، و حتي يك ميليون تني زده‌ اند كه در شرايط بين‌المللي در واقع غير اقتصادي به نظر مي رسد. از سوي ديگر اگر اين واحد ها بخواهند با قيمت‌ هاي جهاني و بين‌المللي محصولات خود را توليد كنند، هيچ‌كدام نمي‌توانند به كار خود ادامه دهند و همه تعطيل خواهند شد.

علت اصلي افزايش قيمت پروفيل

بنابراين به طوري كلي قيمت محصولات فولادي از جمله قيمت پروفيل در روزهاي ابتدايي هفته جاري ميل به كاهش را نشان داده است. روند صعودي قيمت اين محصولات طي هفته گذشته سبب شد كه بخش بزرگي از پتانسيل افزايش قيمت ها طي هفته گذشته تخليه گرديده و در هفته جاري قيمت محصولات فولادي از جمله قيمت پروفيل به ناچار روند نزولي را در پيش گرفته است. علت اصلي افزايش قيمت محصولات فولادي در هفته گذشته به گفته تحليل گران بازار افزايش نرخ دلار طي هفته گذشته بوده است.

اين در حالي است كه در هفته جاري نرخ دلار روند نزولي را در پيش گرفته است و همين امر بر روند نزولي قيمت محصولات فولادي از جمله قيمت پروفيل تاثيرگذار بوده است. اين عامل اگرچه هنوز نتوانسته به طور گسترده بر قيمت اين محصولات اثر بگذارد ولي به دنبال اين امر اكثر كارخانجات ناچار به كاهش قيمت و يا ارائه تخفيفاتي شده اند.

قيمت پروفيل زد سايز ۲۰ در نخستين ساعات روز شنبه به ميزان ۲۸۷۰ تومان بوده است در حالي كه در ساعات پاياني روز شنبه قيمت پروفيل زد در بازار داخلي به ميزان ۲۹۸۰ تومان افزايش يافت. بنابراين در روز شنبه شاهد افزايش ناگهاني نرخ اين محصول به ميزان ۱۲۰ تومان بوديم. بنابراين قيمت اين محصول برخلاف ساير محصولات فولادي در روز شنبه روند صعودي را در پيش گرفت. هم چنين قيمت پروفيل زد رنگي نيز براي سايز ۱۸ در روز شنبه با افزايش نرخ همراه گرديد. ساير قيمت هاي اين محصول تقريبا روند نزولي را در هفته جاري در پيش گرفته اند.

 

اما با اين حال كارشناسان معتقدند كه نمي شود به اين شرايط تكيه كرد و زياد روي آن حساب باز كرد زيرا اين احتمال نيز وجود دارد كه به هر دليلي كشور چين بخواهد اين روند ساخت و ساز را موقتا يا به صورت دائمي متوقف كرده و مجددا محصولات توليدي خود را روانه بازارهاي جهاني كند كه اگر اين اتفاق رخ بدهد مجددا با افت شديد قيمت‌ها رو به رو خواهيم شد.

اين مقام مسئول در ادامه افزود: طي سال گذشته در حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ ميليون تن از صادرات كشور چين به بخش فولاد اختصاص داشته است. هم اكنون چين اين صادرات را به ۱۰ تا ۱۵ ميليون تن ورق فولادي محدود كرده است و بخش عمده اي از مقاطع آهني خود را به منظور فرايند ساخت و ساز عمراني داخل كشور نگه داشته است و از صادرات آن خودداري مي كند. وي در ادامه سخنان خود را اين گونه بيان كرد كه توليد كنندگان مي بايست حجم انواع توليدات خود را در كشور افزايش دهند.

 

افزايش ميزان موجودي انبارها

انبارهاي كالا نيز به دليل كاهش ميزان تقاضا طي روزهاي اخير افزايش شديدي داشته است و افزايش ميزان موجودي ها بر افزايش قيمت پروفيل و ساير محصولات فولادي تاثير زيادي داشته است. مساله ديگر تداوم رشد قيمت ها مي باشد كه هنوز به طور واضح مشخص نبوده و پيش بيني دقيقي براي اين روند اعلام نگرديده است. مساله ديگري كه در روز يكشنبه توجه همگان را به خود جلب كرده است عبور دلار از كانال ۴۷۰۰ تومان مي باشد كه سبب جهش ناگهاني قيمت محصولات فولادي از جمله قيمت پروفيل مي باشد.

قيمت پروفيل ساختماني طي هفته جاري براي ۲۰*۲۰ و ضخامت ۵/۱ به ميزان ۳۴۹۰ تومان بوده است كه نسبت به قيمت اعلام شده قبلي ثابت باقي مانده است. قيمت پروفيل زد به ضخامت ۵/۲ ميلي متر و سايز ۲۰ به ميزان ۲۸۶۰ تومان گزارش شده است كه نسبت به قيمت اعلام شده قبلي افزايش يافته است. در روز گذشته و با افزايش شديد نرخ دلار و عبور از كانال ۴۷۰۰ توماني قيمت پروفيل و قوطي نيز روند صعودي داشته و حدودا به ميزان ۲۰-۱۰ تومان افزايش داشته است. بنابراين براي پيش بيني بهتر اين بازار بايد تا روزهاي آينده منتظر بمانيم.

 

احتمال كاهش قيمت پروفيل اصفهان

طي هفته گذشته مشاهده كرديم كه سيگنال هاي منفي عمده اي در بازار آهن آلات سبب روند نزولي قيمت اين محصولات از جمله قيمت پروفيل شده بود. مشكلات زيادي طي هفته گذشته گريبان اين بازار را گرفته بود كه از جمله آن ها مي توان به مشكلات حمل و نقل در اين بازار اشاره كرد. با اين حال سيگنال هاي مثبت اين بازار از جمله افزايش نرخ دلار نتوانست اين روند را كنترل كند و قيمت ها هم چنان به روند نزولي خود طي هفته گذشته ادامه دادند.

هم چنين از ديگر سيگنال هاي منفي تاثيرگذار بر قيمت آهن آلات از جمله قيمت پروفيل مي توان به كاهش نرخ شمش و روند نزولي قيمت آهن آلات در بازار داخلي اشاره كرد. هم چنين تعداد معاملات صورت گرفته در بازار طي هفته گذشته بسيار اندك بوده است و هيچ معامله مهمي طي هفته گذشته به ثبت نرسيده است.

با رصد بيشتر بازار ملاحظه مي كنيم كه در حال حاضر هيچ گونه سيگنال مثبتي در جهت رشد محصولات فولادي از جمله قيمت پروفيل مشاهده نمي گردد و با اين حال پيش بيني مي شود كه بازار طي هفته جاري روند ثابتي را در پيش گيرد. شايد بتوان گفت كه در حال حاضر تنها سيگنال مثبت موجود در بازار افزايش قيمت محصولات فولادي در بازار جهاني مي باشد كه ممكن است طي روزهاي آتي سبب روند صعودي قيمت ها گردد.

 

چشم انداز صنعت پروفيل ايران

به اعتقاد ْآن ها دولت نبايد در قيمت گذاري ها وارد شود. به گزارش خبرگزاري ها در همايش «چشم انداز صنعت پروفيل ايران» يكي از مسؤلين با اشاره اي به وضع فعلي قيمت پروفيل در بازار اظهار داشت: بورس به منظور كاهش دخالت دولت در قيمت پروفيل و ساير محصولات فولادي در كشور راه اندازي شد و در شرايط كنوني هم گردش مالي بالايي دارد، اما اهدف معين شده در بخش فلزات خصوصا بخش پروفيل به مشكل برخورده است.

اين كارشناس محصولات فولادي افزود: دليل وضع فعلي قيمت پروفيل آن است رويه اي به منظور قيمت گذاري ها در سازمتن صنعت معدن و تجارت ايجاد شده است كه در واقع كارشناسي منطقي نيست و بايد اصلاح شود.


برچسب‌ها: قيقمت پروفيل،


تاريخ : ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۱:۱۴ | نویسنده : مهران بابايي | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]